Legalized cannabis is spreading its way across the nation, and whether you’re new to smoking, you’re returning to it after several years of abstinence, or you’re used to black market purchases and you’re interested in checking out a legal dispensary, you might be wondering – how much does weed cost?

The answer to this question can vary greatly depending on where you happen to live. But for all practical purposes, we can give you a general idea.

How Much Does Weed Cost?

Let’s break down into separate quantities, and list out how much you can expect to pay for each:

A single pre-rolled joint or blunt

The cost of a pre-roll depends on the quantity and quality of the bud going in it, but for a joint, you can usually expect to pay between $3 and $7, or maybe $10 to $15 for really high-end stuff. Blunt are significantly larger, so they tend to start out at around $25 and can run up to $50 or even more.

Gram

Generally, the smallest amount you can buy loose, a gram will cost anywhere from $8 to $20.

2 Grams, aka a “Twenty”

Experienced stoners will call 2 grams a “twenty” out of habit due to old black market prices, but that number no longer has much meaning. 2 grams will run you between $16 and $40.

3.5 Grams, aka an “Eighth”

While it was named during the black market days, and eighth is still an eighth because it’s just that – 1/8th of an ounce. Traditionally, these were also called “forties” as they usually cost $40, but these days they can cost as low as $35 and as much as $60.

7 Grams, aka a “Quarter”

A quarter of an ounce brings us into bulk price territory, and can range anywhere from $60 to $150, depending on quality.

14 Grams, aka a “Half”

At a half ounce, the bulk prices can really start getting cheap. They can range anywhere from $90 to $200, but they usually clock in at around $130.

28 Grams, an Ounce

Ounces are essentially the base measurement for weed. Everything is broken down from that amount. They tend to be around $230 to $240, though they can dip as low as $200 and shoot upwards of $300.

This guide will get you started for all practical purposes. But again, these prices will vary greatly from state to state, city to city, and even store to store.